Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Kursları

Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Kursları

GÜZEL SANATLAR LİSELERİ VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİ YETENEK SINAVLARINAHAZIRLIK PROGRAMI

Atölyemizdeki bu eğitime Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlanmak isteyen Orta öğretim 6-7-8. Sınıf öğrencileri katılabilir. Bu eğitim programıyla ilgili bilgileri vermeye geçmeden önce Güzel Sanatlar Liseleri Sınavlarının yapılış biçimi aşamaları ve Güzel Sanatlar Liseleri Sınavlarına Nasıl girilebileceği ve puanlama sürecinde hangi faktörlerin olduğuna değineceğiz. Güzel Sanatlar Liseleri Sınavlarına 8.sınf sonunda girilebilmekte ve yapılan sınavlar her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sınav yönetmeliğine bağlı açıklanan sınav aşamalarına bağlı olarak yapılmaktadır. Bunu ifade etmemizdeki amaçvelilerimizin, öğrencilerimizin doğru olarak bildiği yanlış bilgilerin söz konusu olmasıdır. Bunlardan ilki yapılan bu sınavlara ikinci kez girilebildiğiyle ilgili olandır. Şunu bilmemiz gerekir ki Güzel Sanatlar Liseleri ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi Sınavlarına yalnızca 8. Sınıf sonunda bir kez girilebilmektedir. Fakat kontenjanın dolmaması durumunda açılacak sınavlar ya da farklı illerdeki sınavlara girilebilmektedir. Fakat bir sonraki yıl böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Bir diğer bilinmesi gereken ise sınav aşamalarında genel bir düzen ve ya ilerleyen yıllarda geçmiş yıllarda uygulanan sınav sisteminin aynı olmadığıdır ve bir düzen içermediğidir.

Bu durumu örneklendirecek olursak;

1-     Aşama: Bellek

2-     Aşama: Model

3-     Aşama: Natürmort

Olabilir. Bu düzen bir sonraki yıl geçerli değildir.

Bu noktada Güzel Sanatlar Liseleri Sınavları ve Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Sınavları ve Hazırlık Atölye Eğitimi büyük önem taşımaktadır. Bunu yanında buliselerin aldıkları öğrenci sayıları ( 30 Öğrenci ) bize hazırlık sürecinin ne kadar önemli olduğunu göstermekte ve hatırlatmaktadır. Not değerlendirme kısmıyla ilgili bilgi verecek olursak eğer sınav aşamalarının toplamı ve geçmiş yıllarda teok sınavından alınan puanın % 30 sınav puanına eklenerek bir ortalama belirlenmekteydi fakat geçtiğimiz yıl 6-7-8 sınıf not ortalamaları baz alınmıştı ve bu yapılan sınavın sıralamasını oluşturmuştur.

Yukarıda bahsettiğimiz ve öğrenci kontenjanları gibi sebepler Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Sürecini önemli kılmaktadır. Fakat burada en önemli olan durum ise bu eğitimi nerden aldığınızdır.

 

Resim Kursu Bursa dendiğinde insanların aklına gelen ilk Resim Kursu, Güzel Sanatlara Hazırlık ve Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Resim Atölyesi olan Giotto Akademi Sanat Resim Atölyesinde alacağınız eğitim bu sınavlarda rahatlıkla başarılı olmanızı ve bu Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarını kazanmanızı sağlayacaktır.Bizi bu noktada mutlu eden en önemli şey ise Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık için bizi tercih eden ve bizlere güvenen hiçbir velimize karşı mahcup olmamamız ve Öğrencilerimizin yapılan bu sınavlarda başarılı olmaları sınavları dereceyle kazanmış olmaları bizi mutlu eden en önemli durumdur.

 

GÜZEL SANATLAR LİSELERİ VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİ YETENEK  SINAVLARINA HAZIRLIK PROGRAMI MALZEME LİSTESİ

 

1 Adet 50x70 cm Resim Dosyası

1 Adet 50x70 cm Duralit

1 Adet Silgi

1 Adet Hamur Silgi

1 Adet Maket Bıçağı (Geniş)

2 Adet Mandal (kıskaç) (orta ve küçük boy olabilir)

1 Top 50x70 cm Resim Kağıdı (100 adet )

2’şer adet 2B-3B-5B Kalem

1 Adet Sınav Eskiz Kalemi (Yassı Uçlu)

1 Adet Portmin Kalem Faber- Castel (TK 4600)

1 Adet Portmin Kalem Faber-Castel  (TK 9400)

1 Adet  (0,9 /1.0) Faber- Castel Uçlu Kalem (TK FINE VARIO I) (İsteğe Bağlı 0,5-0,7 Uçlu Kalemlerde alınabilir)

NOT: Atölye de çalışma sürecinin ilk günlerinde örnek anlatımlar ve buna bağlı tekrarlardan dolayı kağıt sarfiyatı fazla olmaktadır. Bu yüzden ilk günlerde çalışma düzeninizin aksamaması adına dosyanız da 15-20 kağıdın olması gerekmektedir.